Σεπτέμβριος | για σχολεία: συνεχίζεται «Εγώ το παιδί…»

Με αφορμή τη θεματολογία των εκθέσεων που παρουσιάζονται στο Μουσείο τα στελέχη του Εκπαιδευτικού τμήματος του Μουσείου Ελληνικής Παιδικής Τέχνης, μελετούν, σχεδιάζουν και υλοποιούν εκπαιδευτικά προγράμματα για σχολικές ομάδες παιδιών Νηπιαγωγείου και όλων των τάξεων του Δημοτικού, με στόχο να μετατρέψουν την επίσκεψη στο Μουσείο σε μια ευχάριστη και δημιουργική εμπειρία.

Σκοπός των εκπαιδευτικών προγραμμάτων που πλαισιώνουν την έκθεση

«Εγώ το παιδί, ο κόσμος μου κι ο κόσμος όλος» είναι :

τα παιδιά να κατανοήσουν την έννοια της ατομικότητας και να αναγνωρίσουν τα βασικά συναισθήματα ως μέσο πρόσληψης των όσων συμβαίνουν γύρω τους. Να προσεγγίσουν θέματα οριοθέτησης και σχέσεων μέσα στην οικογένεια και στο σχολείο. Να μεταβούν από τον καθημερινό τους μικρόκοσμο, στη γειτονιά, στην πόλη, στη χώρα και σε μια μεγαλύτερη διάσταση να νοιώσουν μέρος του ευρύτερου κοινωνικού συνόλου. Καλλιεργώντας την κριτική σκέψη και αντίληψη να αναγνωρίσουν τη μοναδικότητα τους, να αποδεχθούν τη διαφορετικότητα και να συνειδητοποιήσουν πόσο σημαντική είναι η συμβολή του καθενός στη δημιουργία ενός καλύτερου κόσμου.

Όλα τα σχολικά εκπαιδευτικά προγράμματα συνοδεύονται από ένα εκπαιδευτικό πακέτο για κάθε ομάδα.

Συμπληρωματικό υλικό για όλες τις τάξεις δίνεται στον εκπαιδευτικό μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος.

Την παρουσίαση των προγραμμάτων αναλαμβάνουν ειδικευμένα στελέχη του Μουσείου, μέλη του Εκπαιδευτικού Τμήματός του.

Όλα τα υλικά διατίθενται από το Μουσείο.

Το κάθε πρόγραμμα σχεδιάζεται σύμφωνα με την ηλικία των παιδιών .
απευθύνεται: σε ομάδες Νηπιαγωγείο - Α΄  /  Β΄- Γ΄ Δημοτικού  /  Δ΄- ΣΤ΄ Δημοτικού
Χώρος πραγματοποίησης: στο Μουσείο, στον αντίστοιχο εκθεσιακό χώρο και στο εργαστήριο
Ημέρες πραγματοποίησης: Τρίτη-Παρασκευή
Κόστος συμμετοχής: 2,80 € για κάθε παιδί
Δηλώσεις συμμετοχής: τηλεφωνικά από 2 Σεπτεμβρίου
Ώρες λειτουργίας Γραμματείας: Τρίτη & Τετάρτη / Παρασκευή & Σάββατο 10.00-14.00
Απαραίτητη η επιβεβαίωση της συμμετοχής 10 μέρες πριν την επίσκεψη
Διάρκεια προγραμμάτων: 90’ / 9.15-10.45 (δύο παράλληλα προγράμματα)
και 11.00-12.30 (δύο παράλληλα προγράμματα)
Αριθμός παιδιών: 20 παιδιά Νηπιαγωγείου ή 25 μαθητές Δημοτικού

Η επικέντρωση στην εκπαίδευση μέσω της τέχνης και η εμπειρία 20 χρόνων διαφοροποιούν το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης από τους υπόλοιπους φορείς που απευθύνονται στο ευρύ κοινό.