Μουσείο & Υποστηρικτές

Ένα Μουσείο, από τα ελάχιστα στον κόσμο.

​​Η επίσκεψη στο Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης προσφέρει μια ξεχωριστή εμπειρία στον επισκέπτη, δίνοντας τη δυνατότητα να ανακαλύψει έργα δουλεμένα με αυθορμητισμό, αστείρευτη φαντασία και πρωτότυπες εικαστικές γραφές.

Το Μουσείο οργανώνει εκπαιδευτικές και εικαστικές δραστηριότητες, με στόχο την αισθητική καλλιέργεια παιδιών αλλά και ενηλίκων.

Συνεργάζεται με φορείς που ενδιαφέρονται για την παιδική τέχνη παρουσιάζοντας εκθέσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Το πολύπλευρο έργο του Μουσείου στηρίζεται στην ηθική και οικονομική ενίσχυση χορηγών και δωρητών και, υποστηρίζεται από σημαντικές προσωπικότητες της τέχνης και του πολιτισμού.

Ιούνιος

Απολαύστε το Καλοκαιρινό camp!

Σύμμαχοι στην παιδική υγεία! Τα χαμόγελα επιστρέφουν... Εικαστικά εργαστήρια στο Δημοτικό Σχολείο του Νοσοκομείου Παίδων Π. και Α. Κυριακού