Μουσείο & Υποστηρικτές

Ένα Μουσείο, από τα ελάχιστα στον κόσμο.

​​Η επίσκεψη στο Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης προσφέρει μια ξεχωριστή εμπειρία στον επισκέπτη, προσφέροντας τη δυνατότητα να ανακαλύψει έργα που έχουν δημιουργηθεί με αυθορμητισμό, αστείρευτη φαντασία και πρωτότυπες εικαστικές γραφές.

Το Μουσείο οργανώνει εκπαιδευτικές και εικαστικές δραστηριότητες, με στόχο την αισθητική καλλιέργεια παιδιών αλλά και ενηλίκων.

Συνεργάζεται με φορείς που ενδιαφέρονται για την παιδική τέχνη παρουσιάζοντας εκθέσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Το πολύπλευρο έργο του Μουσείου στηρίζεται στην ηθική και οικονομική ενίσχυση χορηγών και δωρητών και υποστηρίζεται από σημαντικές προσωπικότητες της τέχνης και του πολιτισμού. Το χρονικό διάστημα 2018-2020  το ειδικό πρόγραμμα  Εικαστικών εργαστηρίων για παιδιά νοσηλευόμενα και φιλοξενούμενα στο Νοσοκομείο Παίδων Π & Α. Κυριακού επιχορηγείται από το ΥΠΠΟΑ. Ευχαριστούμε θερμά για την υποστήριξη στην προσπάθεια του Μουσείου να φέρει ξανά τα χαμόγελα στα πρόσωπα των παιδιών.

Νοέμβριος

Χριστούγεννα με Τέχνη παρέα με το ΜΕΠΤ!

«Εγώ είμαι εγώ, Ευζωνάκι γοργό…»

Γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα Αποταμίευσης

Bραβείο Silver για την έκθεση Ιστορίες της Αθήνας