Συλλογές & Εκθέσεις
Έργα από εργαστήρια στο χώρο του Μουσείου

Το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης αναπτύσσει, με τα παιδιά που συμμετέχουν στα εικαστικά εργαστήριά του διάλογο με σημαντικούς ξένους και Έλληνες καλλιτέχνες που μελέτησαν και αγάπησαν την πρωτόγονη και την παιδική τέχνη και των οποίο το έργο αποτελεί έμπνευση παιδικής δημιουργίας.

Σε κάθε συνάντηση, στόχος είναι να ανακαλύψουμε μαζί με τα παιδιά διαφορετικούς τρόπους προσέγγισης, διαφορετικές οπτικές, να πειραματιστούμε με διάφορα υλικά και τεχνικές, δείχνοντας πως η τέχνη μπορεί να γίνει κομμάτι της καθημερινότητάς μας.

Η δημιουργική αυτή διαδικασία πραγματοποιείται με την καθοδήγηση υπεύθυνων
(στελέχη του Εκπαιδευτικού τμήματος του Μουσείου), ειδικευμένων σε θέματα τέχνης.

Δεκέμβριος

Eγκαίνια Περιοδικής Έκθεσης «Ο ΑΛΛΟΣ ΕΓΩ»: 20 ζωγράφοι για τον Βαγγέλη Ηλιόπουλο

Xριστουγεννιάτικο Camp 2019-20

Νέο 4μηνο εργαστήριο για παιδιά 5-11 ετών!

Δημιουργικά εργαστήρια τις Κυριακές

Μαμά, μπαμπά ζωγραφίζουμε μαζί; για παιδιά 2,5-5 ετών και γονείς