Σεπτέμβριος | για σχολεία: νέα προγράμματα «Το δικαίωμα να είσαι παιδί»

Τα νέα εκπαιδευτικά προγράμματα για σχολικές ομάδες παιδιών Νηπιαγωγείου και όλων των τάξεων του Δημοτικού πλαισιώνουν την νέα   έκθεση που παρουσιάζει το Μουσείο, «Το δικαίωμα να είσαι παιδί», για τη σχολική χρονιά 2014-15.

Τα προγράμματα έχουν σχεδιαστεί και πραγματοποιούνται από τα μέλη του Εκπαιδευτικού Τμήματός του Μουσείου, με σκοπό οι μαθητές μέσα από τα ζωγραφικά και τρισδιάστατα έργα συνομηλίκων τους, να αντιληφθούν την έννοια «δικαίωμα»:

• Να γνωρίσουν και να κατανοήσουν τα δικαιώματά τους (Διεθνής Σύμβαση Δικαιωμάτων του Παιδιού).

• Να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα παραβίασης των δικαιωμάτων.
  • Να μάθουν με ποιο τρόπο να υπερασπίζονται και να διεκδικούν τα δικαιώματά τους για τον εαυτό τους αλλά και για τους άλλους.
  • Να πληροφορηθούν για τους φορείς που προστατεύουν τα δικαιώματά τους.
  • Να κατανοήσουν ότι έκτος από δικαιώματα έχουν και υποχρεώσεις.
  • Να διαχωρίσουν την έννοια «δικαίωμα» από την έννοια «επιθυμία».
  • Να συνειδητοποιήσουν  την ανάγκη της συμμετοχής, της δράσης και της συνεργασίας.
  • Να σέβονται τα δικαιώματα των άλλων.
  • Να αντιληφθούν ότι η τέχνη βοηθάει να εκφράσουμε προσωπικές ιδέες και απόψεις.
  • Να δημιουργήσουν το δικό τους έργο με θέμα τα δικαιώματά τους.

Όλα τα σχολικά εκπαιδευτικά προγράμματα συνοδεύονται από ένα εκπαιδευτικό πακέτο για κάθε ομάδα.

Συμπληρωματικό υλικό για όλες τις τάξεις δίνεται στον εκπαιδευτικό μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος.

Την παρουσίαση των προγραμμάτων αναλαμβάνουν ειδικευμένα στελέχη του Μουσείου, μέλη του Εκπαιδευτικού Τμήματός του.

Όλα τα υλικά διατίθενται από το Μουσείο.

Το κάθε πρόγραμμα σχεδιάζεται σύμφωνα με την ηλικία των παιδιών.
απευθύνεται σε ομάδες:  Νηπιαγωγείο - Α΄  /  Β΄- Γ΄ Δημοτικού  /  Δ΄- ΣΤ΄ Δημοτικού
Χώρος πραγματοποίησης: στο Μουσείο, στον αντίστοιχο εκθεσιακό χώρο και στο εργαστήριο
Ημέρες πραγματοποίησης: Τρίτη-Παρασκευή
Κόστος συμμετοχής: 2,80 € για κάθε παιδί
Δηλώσεις συμμετοχής: τηλεφωνικά από 2 Σεπτεμβρίου
Ώρες λειτουργίας Γραμματείας: Τρίτη & Τετάρτη / Παρασκευή & Σάββατο 10.00-14.00
Απαραίτητη η επιβεβαίωση της συμμετοχής 10 μέρες πριν την επίσκεψη
Διάρκεια προγραμμάτων: 90’ / 9.15-10.45 (δύο παράλληλα προγράμματα) και 11.00-12.30 (δύο παράλληλα προγράμματα)
Αριθμός παιδιών: 20 παιδιά Νηπιαγωγείου ή 25 μαθητές Δημοτικού

Η επικέντρωση στην εκπαίδευση μέσω της τέχνης και η εμπειρία 20 χρόνων διαφοροποιούν το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης από τους υπόλοιπους φορείς που απευθύνονται στο ευρύ κοινό.

Εικαστικό εργαστήριο για παιδιά Γκαλερί Κέννεντυ, της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης