Φεβρουάριος | «20 + 20 για τα 20», στα Μέγαρα

«20 + 20 για τα 20»
20 παιδικά έργα τέχνης + 20 καλλιτέχνες συνομιλούν  με αφορμή τα 20 χρόνια του Μουσείου Παιδικής Τέχνης.
Μετά την IANOS Αίθουσα Τέχνης στην Αθήνα,  η έκθεση  παρουσιάζεται στον Πολιτιστικό Σύλλογο Μεγάρων «Ο Θέογνις».

Διάρκεια έκθεσης: 18 Ιανουαρίου -28 Φεβρουαρίου 2015

Στην έκθεση συμμετέχουν οι εικαστικοί:  Σπύρος Αγγελόπουλος / Ήρα Βλαχάκη / Γιώργος Βορρέ /  Λεωνίδας Γιαννακόπουλος / Γεωργία Δαμοπούλου / Κωνσταντίνος Έσσλιν / Θεόφιλος Κατσιπάνος / Κώστας Λάβδας / Παναγιώτης Μαρίνης / Κωνσταντίνος Μάσσος / Κυριάκος Μορταράκος . Γεωργία Μπλιάτσου / Στέλιος Παναγιωτόπουλος / Γεύσω Παπαδάκη / Γιώργος Σαλταφέρος / Αντώνης Στάβερης / Μαρίνα Στελλάτου / Νότα Τσίτουρα / Βάσω Τρίγκα &  Αθηνά Χατζή.

Τα παιδιά έργα Τέχνης προέρχονται από τις συλλογή του Μουσείου Ελληνικής Παιδικής Τέχνης.
Παρουσιάζονται: Βραβευμένες συμμετοχές σε 9 ετήσιους Πανελλήνιους Διαγωνισμούς Παιδικής Ζωγραφικής που οργάνωσε το Μουσείο για παιδιά και μαθητές 5-14 ετών / Επιλεγμένα έργα παιδιών που συμμετέχουν στα Εικαστικά εργαστήρια που πραγματοποιεί το Μουσείο στο χώρο του / Ένα έργο ζωγραφικής παιδιού που νοσηλεύτηκε στο Ιπποκράτειο Νοσοκομείο την περίοδο 1945-1948 / Ένα έργο ζωγραφικής παιδιού από τη φυλή των Καλάς, συνεργασία του Μουσείου με τη Μη Κυβερνητική Οργάνωση «Έλληνες εθελοντές φίλοι των Καλάς».

Καλλιτεχνική Διεύθυνση: Μικρή Άρκτος / Επιμέλεια:  Ίρις Κρητικού, Αντιπρόεδρος ΔΣ Μουσείου Ελληνικής Παιδικής Τέχνης

Πολιτιστικός Σύλλογος Μεγάρων  «Ο Θέογνις»
28ης Οκτωβρίου 62, Μέγαρα
ώρες λειτουργίας της έκθεσης: Δευτέρα-Τρίτη-Παρασκευή 18:00-20:00 & Κυριακή 11:00-13:00