Ιούνιος | αναδεικνύοντας την παιδική τέχνη διεθνώς

Από το 1994, έτος ίδρυσής του, το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης συνεργάζεται με αντίστοιχους φορείς στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Η συνεργασία του Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης με το Μουσείο Παιδικής Τέχνης στην Χαμάντα, της Ιαπωνίας έχει ήδη ξεκινήσει από το 2006, αναδεικνύοντας τη μοναδικότητα της παιδικής τέχνης διεθνώς.

Σκοπός της συνεργασίας είναι η και η επικοινωνία με αποκλειστικό μέσω την εικαστική γλώσσα.

Το Μουσείο Παιδικής Τέχνης στην Χαμάντα, της Ιαπωνίας εξέθεσε 5 έργα ζωγραφικής από τη συλλογή του Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης (Μ.Ε.Π.Τ.) στην 18η Διεθνή Έκθεση Παιδικής Τέχνης που παρουσίασε στο χώρο του από τις 14 Ιανουαρίου έως τις19 Φεβρουαρίου 2015.

Ο Διευθυντής του Μουσείου στην Ιαπωνία, Takashi Terao, ευχαριστεί θερμά τα παιδιά που συμμετέχουν στα εικαστικά εργαστήρια του Μουσείου, Κορίννα Βάσση, Λυδία Βλάμη, Μυρτώ Λυρίγκου και Παναγιώτη Παπανικολόπουλο καθώς τη μαθήτρια Δημοτικού, Καίτη Κατσαρά της οποίας το έργο είχε βραβευτεί σε Πανελλήνιο Διαγωνισμό Παιδικής Ζωγραφικής που είχε προκηρύξει το Μ.Ε.Π.Τ. το 1994, αποστέλλοντας ευχαριστήρια διπλώματα.

Η Διευθύντρια του Μ.Ε.Π.Τ, Εύα Σταμάτη, θα απονείμει τα ευχαριστήρια διπλώματα στα παιδιά το Σάββατο 6 Ιουνίου, 15.00-15.30.

Εικαστικό εργαστήριο για παιδιά Γκαλερί Κέννεντυ, της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης