Νοέμβριος | Μάθε τα δικαιώματά σου παίζοντας

Συμμετοχή του Μουσείου Παιδικής Τέχνης στην καμπάνια γνωριμίας των παιδιών με τα δικαιώματά τους, του Δικτύου των Δικαιωμάτων του Παιδιού.

Ζωγραφικά παιχνίδια "Μάθε τα δικαιώματά σου παίζοντας"

Κυριακή 15 Νοεμβρίου & Κυριακή 29 Νοεμβρίου 11.00-12.30

Ομάδα του Εργαστηρίου Πολιτισμού επισκέπτεται το Μουσείο Παιδικής Τέχνης, με συνοδό-υπεύθυνο εκπρόσωπο του Εργαστηρίου με σκοπό την εξοικείωση των παιδιών με τις τέσσερις βασικές κατηγορίες της Σύμβασης των Δικαιωμάτων του Παιδιού.

Αριθμός συμμετοχών: 20 παιδιά κάθε Κυριακή

Αφορμή τα 80 ζωγραφικά και τρισδιάστατα έργα παιδιών που παρουσιάζονται στην έκθεση του Μουσείου «Το δικαίωμα να είσαι παιδί» & τα 5 διαφορετικά παιχνίδια με αφορμή τα έργα της έκθεσης

• «Η παιδική χαρά του Κόσμου». Γέμισε την παιδική χαρά του κόσμου με παιδιά από τη χώρα σου ή από άλλη χώρα που παίζουν μαζί.
  • «Μάθε τα δικαιώματά σου παίζοντας». Συμπλήρωσε τα κενά της κάθε φράσης με αναπαραγωγές έργων ζωγραφικής παιδιών από την έκθεση.
  • «Φτιάξε την ταυτότητά σου». Ζωγράφισε τον εαυτό σου και συμπλήρωσε τα στοιχεία σου.
  • «Διεκδίκησε τα δικαιώματά σου». Ζωγράφισε τον εαυτό σου στη διαδήλωση.
  • Φτιάξε τα 4 «παζλ». Επιβίωση, Ανάπτυξη, Προστασία και Συμμετοχή, με έργα ζωγραφικής παιδιών.

Απαραίτητη η τηλεφωνική επιβεβαίωση του αριθμού συμμετεχόντων στη Γραμματεία του Μουσείου 10.00 - 14.00 Τρ. & Τετ.  / Παρ. & Σάβ.
τηλ. 210 3312 621 & 3312 750
Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης / Κόδρου 9, προέκταση οδού Βουλής, Πλάκα / πλησιέστεροι σταθμοί Μετρό: Σύνταγμα, Ακρόπολη, Μοναστηράκι

ΜΑΙΟΣ

Summer Camp 2024