Νοέμβριος | έκθεση στο Πολιτιστικό Κέντρο Δήμου Αθηναίων «Μελίνα»

Το 5ο Δημοτικό Σχολείο Δάφνης «Γεώργιος Μπουζιάνης», η Α΄ Διεύθυνση Π.Ε. Αθηνών και ο Οργανισμός Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας του Δήμου Αθηναίων σε συνεργασία με το Μουσείο Παιδικής Τέχνης παρουσιάζουν την έκθεση Ζωγραφικής –Χαρακτικής – Κεραμικής «Τα παιδία παίζει…» στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων «Μελίνα».

Το Μουσείο Παιδικής Τέχνης συνεργάζεται με το 5ο Δημοτικό Σχολείο Δάφνης για 3η χρονιά πραγματοποιώντας εικαστικά εργαστήρια στο χώρο του σχολείου, εφοδιάζoντας τους μαθητές  με τις κατάλληλες γνώσεις, βιωματικές εμπειρίες και αισθητική καλλιέργεια.

Υπεύθυνη εικαστικών εργαστηρίων: Αθανασία Σκληρού, στέλεχος Εκπαιδευτικού τμήματος Μουσείου Παιδικής Τέχνης

Στην έκθεση θα παρουσιαστούν επίσης έργα μαθητών που ασχολήθηκαν με τον πηλό στο εργαστήριο της κεραμίστριας Κοραλίας Κολαϊτη και έργα χαρακτικής με την καθοδήγηση της ζωγράφου - χαράκτριας Θεοδώρας Χανδρινού.

Την έκθεση εμπλουτίζουν έργα 34 καταξιωμένων εικαστικών που εμπνεύστηκαν από τη ίδια θεματική.

Επιμελήτρια έκθεσης εικαστικών: Κεράτσα Κατερίνα, Εικαστικός

Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων «Μελίνα»
Ηρακλειδών 66 & Θεσσαλονίκης, Θησείο  / Μετρό: Κεραμεικός
Διάρκεια Έκθεσης: 3 Νοεμβρίου έως 15 Νοεμβρίου 2015