Μάρτιος | δράση εξοικείωσης με την αναπηρία

Το Μουσείο Παιδικής Τέχνης συμμετέχει στο μήνα βιωματικών δράσεων εξοικείωσης με την αναπηρία που οργανώνει ο Δήμος Αθηναίων, σκέψου αλλιώς.

Μια δημιουργική γνωριμία ατόμων με νοητική υστέρηση με τα εκθέματα του Μουσείου:  «Μόνος ή μοναδικός; διαφορετικότητα & ρατσισμός».

Σάββατο 12, 19 και 26 Μαρτίου, 10.00 - 11.00

Η Κατερίνα Παναγιωτοπούλου, μέλος του Εκπαιδευτικού Τμήματος του Μουσείου, Παιδαγωγός θα αναλάβει να «συζητήσει μέσω της Τέχνης» θέματα σχετικά με τη διαφορετικότητα και το ρατσισμό που βιώνουν τα Άτομα με Αναπηρίες με αφορμή τα 114 έργα ζωγραφικής και τις κατασκευές των παιδιών 3-14 ετών που παρουσιάζονται στην έκθεση, «Μόνος ή Μοναδικός; διαφορετικότητα & ρατσισμός».

Τα έργα της έκθεσης, αποτελούν κίνητρο και ερέθισμα για μια διαφορετική προσέγγιση, που βασίζεται στην αποδοχή της διαφορετικότητας.

Η δράση στο Μουσείο πραγματοποιείται με την υποστήριξη του προγράμματος «Είμαστε όλοι Πολίτες»

Πριν την επίσκεψη των ομάδων, απαραίτητη η συνεννόηση των υπεύθυνων των φορέων με τη Γραμματεία του Μουσείου

κόστος συμμετοχής: Δωρεάν

ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ / Κόδρου 9, προέκταση οδού Βουλής, Πλάκα