Μάιος | για Άτομα με Προβλήματα Όρασης και για Βλέποντες

Πιλοτική εφαρμογή εκπαιδευτικού προγράμματος «επ-αφή με τα Δικαιώματα του Παιδιού».

Σκοπός του προγράμματος που πραγματοποιεί το Μουσείο Παιδικής Τέχνης είναι να γνωρίσουν και να κατανοήσουν τα παιδιά του Νηπιαγωγείου και οι μαθητές όλων των τάξεων του Δημοτικού με ή χωρίς οπτική αναπηρία τα δικαιώματά τους, όπως αυτά αναφέρονται στη Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού, μέσα από ένα πολυαισθητηριακό πρόγραμμα με έμφαση στην αίσθηση της αφής.

Πώς ένα επίσημο έγγραφο του ΟΗΕ, που αφορά στα Δικαιώματα του Παιδιού γίνεται προσιτό με την αίσθηση της αφής;

- μεταφέροντας  επιλεγμένα κείμενα της Σύμβασης των Δικαιωμάτων σε μορφή Braille από το Τυπογραφείο του Κ.Ε.Α.Τ.

- μετατρέποντας τέσσερα  έργα ζωγραφικής και κατασκευές παιδιών που αντιστοιχούν στις 4 βασικές κατηγορίες της Σύμβασης (ανάπτυξη, επιβίωση, προστασία και συμμετοχή), σε ανάγλυφα και τρισδιάστατα έργα.

-ήχοι, μυρωδιές και άλλα ερεθίσματα αφυπνίζουν τις υπόλοιπες αισθήσεις εξοικειώνοντας τους συμμετέχοντες  με τα βασικά τους δικαιώματα, και εστιάζοντας στο Άρθρο 23 που αναφέρεται στα Δικαιώματα των Ατόμων με Αναπηρίες για εκπαίδευση, μόρφωση και κατάλληλη φροντίδα.

Το Μουσείο ευχαριστεί θερμά για τη συνεργασία τους:

- Πρόεδρο του ΔΣ & Διοικήτρια του Κ.Ε.Α.Τ.  (Κέντρο Εκπαίδευσης και Αποκατάστασης Τυφλών), Μπέτυ Λεωτσάκου

- Υπεύθυνη Α’ ΚΕΔΔΥ, (Κέντρα Διαφοροδιάγνωσης, Διάγνωσης και Υποστήριξης Ειδικών Εκπαιδευτικών Αναγκών Αθηνών για παιδιά με προβλήματα όρασης) του Υπουργείου Παιδείας, Σύμβουλο επαγγελματικής κατάρτισης τυφλών, Χριστίνα Αλμπάνη

- Εκπαιδευτή κινητικότητας και προσανατολισμού για Άτομα με Προβλήματα Όρασης, Υπεύθυνο Κέντρου Στήριξης Παιδιού - Οικογένειας χωριών SOS και μέλος του Σωματείου του Μουσείου Παιδικής Τέχνης, Μενέλαο Τσαούση

Ειδικός εξωτερικός συνεργάτης, σύμβουλος στο σχεδιασμό των προγραμμάτων

Ζωή Καλαμάκη, Φιλόλογος, Μουσειοπαιδαγωγός με ειδίκευση στο σχεδιασμό εκπαιδευτικών προγραμμάτων για άτομα με προβλήματα όρασης

Υπεύθυνη μετατροπής των 4 έργων σε απτικά: Ζωή Καλαμάκη

Μουσείο Παιδικής Τέχνης: Υπεύθυνοι σχεδιασμού & πραγματοποίησης προγραμμάτων, Εποπτεία

Κατερίνα Παναγιωτοπούλου, στέλεχος εκπαιδευτικού τμήματος Μουσείου, Νηπιαγωγός

Άρτεμις Τουτουτζιδάκη, εθελόντρια βοηθός, Βρεφονηπιοκόμος

Θεανώ Κοτταρίδου, Επιμελήτρια Μουσείου, Μουσειολόγος-Ιστορικός Τέχνης

εφαρμογή προγραμμάτων: Μουσείο Παιδικής Τέχνης