Ιούνιος | Το Μουσείο Παιδικής Τέχνης στο «Φεστιβάλ Μαθητικής Δημιουργίας» του Δήμου Πετρούπολης

Το Μουσείο Παιδικής Τέχνης  συμμετέχει φέτος για πρώτη φορά στο «Φεστιβάλ Μαθητικής Δημιουργίας» του Δήμου Πετρούπολης, στον οποίο λαμβάνουν μέρος 34 σχολεία μαζί με τα τμήματα Πολιτισμού του Δήμου. Πρόκειται για μια σημαντική συνεργασία μας με το Δήμο, που ευχόμαστε να έχει και συνέχεια και κυρίως να την απολαύσουν παιδιά και γονείς!

Το Μουσείο συμμετέχει στις εκδηλώσεις για τη λήξη της φετινής σχολικής χρονιάς των παιδικών σταθμών του Δήμου, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν την Πέμπτη 9 και την Παρασκευή 10 Ιουνίου στο θέατρο Πέτρας στην Πετρούπολη.

H μικρή έκθεση που έχει στηθεί στο θέατρο Πέτρας αποτελείται από αναπαραγωγές ζωγραφικών και τρισδιάστατων έργων της πλήρους έκθεσης που βρίσκεται στο Μουσείο Παιδικής Τέχνης, και έχει τίτλο «Το Δικαίωμα να είσαι Παιδί».

Η έκθεση αποτελεί σαφή αναφορά στη Σύμβαση των Δικαιωμάτων του Παιδιού που υιοθετήθηκε ομόφωνα από τη Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών στις 20 Νοεμβρίου 1989, έχει επικυρωθεί σε 193 χώρες παγκοσμίως, μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα, ενώ καλύπτει τα δικαιώματα όλων των ανθρώπων μέχρι την ηλικία των 18 ετών. Τα 41 άρθρα του πρώτου μέρους της, που αναφέρονται στα δικαιώματα του παιδιού, διαμορφώνουν 4 βασικές κατηγορίες, την Επιβίωση, την Ανάπτυξη, την Προστασία και τη Συμμετοχή, που αποτέλεσαν με τη σειρά τους 4 ομώνυμους άξονες της έκθεσης του Μουσείου.

Η πλήρης έκθεση στο χώρο του Μουσείου αποτελείται από 80 ζωγραφικά και τρισδιάστατα παιδικά έργα, χρονολογημένα από το 1992-2014, τα οποία ανήκουν στην ευρύτερη συλλογή του Μουσείου και προέρχονται από 8 Διαγωνισμούς Παιδικής Ζωγραφικής, με 6 από αυτούς  Πανελλήνιους, Συνεργασίες με σημαντικούς Φορείς, Εικαστικά εργαστήρια που πραγματοποιεί το Μουσείο στο χώρο του καθώς και Δωρεές: σε αυτές συγκαταλέγονται τα συγκινητικά έργα παιδιών που νοσηλεύτηκαν στο Ιπποκράτειο Νοσοκομείο την περίοδο 1945-1948, Δωρεά Λιλής Αλιβιζάτου (ενότητες Επιβίωση & Προστασία), τα πολύτιμα έργα που δημιουργήθηκαν από τη συνεργασία του Μουσείου με τη Μη Κυβερνητική Οργάνωση «Έλληνες εθελοντές φίλοι των Καλάς» (ενότητα Επιβίωση), καθώς και τα έργα που προέρχονται από τη Συνεργασία του Μουσείου με τη Unicef (Ενότητα Προστασία). Τέλος, το πρωτότυπο εκθεσιακό σύνολο εμπλουτίζεται με 4 αναπαραγωγές από τη συλλογή του Διεθνούς Μουσείου Παιδικής Τέχνης του Όσλο.

Στο πλαίσιο της έκθεσης, που παρουσιάζεται στο Μουσείο από το Σεπτέμβριο του 2014, το Εκπαιδευτικό τμήμα του Μουσείου έχει σχεδιάσει και πραγματοποιεί ετήσια εκπαιδευτικά προγράμματα για παιδιά νηπιαγωγείου και μαθητές όλων των τάξεων του δημοτικού. Έχει επίσης σχεδιάσει μουσειοσκευή - κινητό εκπαιδευτικό υλικό, με τίτλο «Έχω δικαίωμα …», που δανείζεται στα σχολεία.

Εκπρόσωποι του Μουσείου θα παρουσιάσουν την έκθεση, καθώς και τις δράσεις του Μουσείου (εκπαιδευτικά προγράμματα, εικαστικά εργαστήρια, ειδικές εκδηλώσεις).

Με την παρουσία μας στο Φεστιβάλ, προσθέτουμε και εμείς τη δική μας εικαστική πινελιά στις πολυσχιδείς καλλιτεχνικές εκδηλώσεις του. Ευχόμαστε καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά που συμμετέχουν και σε όλους τους συντελεστές.

Για περισσότερες πληροφορίες, μπείτε στην ιστοσελίδα του Δήμου Πετρούπολης
ή
επικοινωνήστε με τη γραμματεία του Μουσείου:
Μέρες και ώρες λειτουργίας της γραμματείας: Τρίτη & Τετάρτη, Παρασκευή & Σάββατο / Τ: 210 33 12 621 & 210 33 12 750