Ιανουάριος | 2 νέες Μουσειοσκευές «Μαθαίνω, μέσω της Τέχνης»

Κινητό εκπαιδευτικό υλικό για Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία της ευρύτερης περιοχής της Αττικής και της περιφέρειας, που αδυνατούν να επισκεφθούν το Μουσείο. http://www.childrensartmuseum.gr/view_subpage/37/moyseioskeyes

«Μαθαίνω να σέβομαι το περιβάλλον μέσω της Τέχνης»
Επιχορήγηση Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού: σχεδιασμός & παραγωγή

«Φροντίζω με Τέχνη»

Αποκλειστικός Δωρητής Ίδρυμα Σατύρος Νιάρχος: σχεδιασμός, παραγωγή & ΔΩΡΕΑΝ μεταφορά σε 80 σχολεία (θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας)

Για το δανεισμό: Απαραίτητη η τηλεφωνική επικοινωνία με τη Γραμματεία του Μουσείου / Τ.: 210 3312 621, 3312 750 / Τρίτη  - Σάββατο 10.00-14.00
Διάρκεια δανεισμού: 10 μέρες
Κόστος δανεισμού: 20 € χωρίς έξοδα μεταφοράς / 35 € συμπεριλαμβανομένου του κόστους μεταφοράς (προς το φορέα δανεισμού και επιστροφή στο Μουσείο)
ΔΩΡΕΑΝ δανεισμό της Μουσειοσκευής «Φροντίζω με Τέχνη», διακιούνται οι εκπαιδευτικοί των οποίων οι μαθητές παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Φροντίζω με Τέχνη» είτε στο Μουσείο είτε στο  περιβάλλον της τάξης τους.
ΔΩΡΕΑΝ δανεισμό της Μουσειοσκευής «η διαφορετικότητα μέσα από τη Τέχνη» δικαιούνται και οι εκπαιδευτικοί των οποίων οι μαθητές παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Μόνος ή Μοναδικός; διαφορετικότητα & ρατσισμός» στο Μουσείο.