Ιανουάριος | «Φροντίζω με Τέχνη» μεταφέρεται στο Σχολείο

Το Μουσείο πάει Σχολείο με το Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Φροντίζω με Τέχνη».

18 Ιανουαρίου και κάθε Τετάρτη και Παρασκευή έως το τέλος της σχολικής χρονιάς.

Σκοπός των εκπαιδευτικών προγραμμάτων που πραγματοποιεί το Μουσείο στο περιβάλλον της τάξης είναι να προσεγγίσουν οι μαθητές βιωματικά «Μαθαίνω μέσω της Τέχνης» την πολύπλευρη έννοια της φροντίδας, αντλώντας ερεθίσματα από αναπαραγωγές έργων ζωγραφικής και κατασκευές που έχουν δημιουργήσει συνομήλικοί τους, με την παρότρυνση του ερμηνευτή-στελέχους του Εκπαιδευτικού τμήματος του Μουσείου, τη βοήθεια οπτικοακουστικών μέσων και εικαστικών παιχνιδιών.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ακολουθεί 4 βασικούς άξονες, εστιάζοντας στην σταδιακή μετάβαση από το ατομικό πλαίσιο δράσης στο συλλογικό.

• Φροντίζω τον εαυτό μου
  • Φροντίζω την οικογένεια και την τρίτη ηλικία
  • Φροντίζω το αστικό και φυσικό περιβάλλον
  • Φροντίζω τις κοινωνικά ευπαθείς ομάδες

Τα προγράμματα ολοκληρώνονται με εργαστήριο ζωγραφικής.

Εκπαιδευτικό πακέτο περιέχει υλικό για την περαιτέρω επεξεργασία του θέματος από τον εκπαιδευτικό στην τάξη.

Περισσότερες πληροφορίες: http://www.childrensartmuseum.gr/view_subpage/63/to-moyseio-paei-sholeio

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΔΩΡΗΤΗΣ

Τα προγράμματα απευθύνονται σε μαθητές Νηπιαγωγείου & Α' Δημοτικού / Β' & Γ' Δημοτικού / Δ'-ΣΤ' Δημοτικού
Αριθμός παιδιών ανά πρόγραμμα: 25

Ημέρες πραγματοποίησης: κάθε Τετάρτη & κάθε Παρασκευή από 18.1.2017
Διάρκεια προγραμμάτων: 90'
Πρώτο πρόγραμμα: 08.15 - 09.40 | Δεύτερο πρόγραμμα: 09.45 - 11.15
Απαραίτητη προϋπόθεση, το σχολείο να κλείσει 2 συνεχόμενα προγράμματα τα οποία μπορεί να πραγματοποιηθούν σε διαφορετικές τάξεις.

Κόστος Συμμετοχής: 3 € για κάθε μαθητή / Όλα τα υλικά διατίθενται από το Μουσείο
Δηλώσεις Συμμετοχής: τηλεφωνικά στη Γραμματεία του Μουσείου: 210 3312 621 & 210 3312 750 | Τρίτη - Σάββατο 10.00-14.00
Απαραίτητη η επιβεβαίωση τη συμμετοχής 10 μέρες πριν την επίσκεψη του Μουσείου στο Σχολείο.
Οι εκπαιδευτικοί των σχολείων των οποίων οι μαθητές παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Φροντίζω με Τέχνη» έχουν τη δυνατότητα ΔΩΡΕΑΝ δανεισμού της Μουσειοσκευής «Φροντίζω με Τέχνη…».

Εικαστικό εργαστήριο για παιδιά Γκαλερί Κέννεντυ, της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης