Φεβρουάριος | Φροντίδα προς τον συνανθρώπό μας

Στο πλαίσιο της πολύπλευρης δράσης «Φροντίζω με Τέχνη» η οποία υλοποιείται με αποκλειστική δωρεά από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, το Μουσείο πραγματοποιεί εικαστικά εργαστήρια σε παιδιά πρόσφυγες.

Τις Τις Παρασκευές του Ιανουαρίου (13, 20 & 27.1) σε συνεργασία με την ΑΡΣΙΣ, κοινωνική μη κυβερνητική οργάνωση το Μουσείο πραγματοποιεί 3 δίωρα εβδομαδιαία εικαστικά εργαστήρια σε 12 παιδιά 8-11 ετων στο Κέντρο Υποστήριξης Νέων (ΚΥΝ) στην Κυψέλη.

Με την παρότρυνση και την καθοδήγηση του Υπεύθυνου των εργαστηρίων Νίκου Κόνιαρη, Ζωγράφου-Σκηνογράφου, με πολυετή εμπειρία ως Υπεύθυνος των Εικαστικών εργαστηρίων των Very Special Arts Hellas, και της βοηθού Λύντιας Πετροπούλου, Ιστορικού Τέχνης- Εικαστικού, σκοπός των εργαστηρίων είναι η καλλιέργεια της επικοινωνίας μεταξύ των παιδιών χρησιμοποιώντας ως μέσο την εικαστική γλώσσα.

Τα ΚΥΝ της ΑΡΣΙΣ  επιδιώκουν να προλάβουν ή να ελαχιστοποιήσουν την επίδραση αρνητικών παραγόντων και δυσμενών συνθηκών που μπορεί να δημιουργήσουν σοβαρά προβλήματα στη ζωή τους και να οδηγήσουν στη θυματοποίηση και τον κοινωνικό αποκλεισμό.