Μάιος | Φροντίδα προς τον συνάνθρωπό μας

Φροντίδα προς τον συνάνθρωπό μας

Στο πλαίσιο της πολύπλευρης δράσης «Φροντίζω με Τέχνη» η οποία υλοποιείται με αποκλειστική δωρεά από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, το Μουσείο Παιδικής Τέχνης πραγματοποιεί εικαστικά εργαστήρια σε παιδιά πρόσφυγες.

Τον Μάιο σε συνεργασία με την κοινωνική μη κυβερνητική οργάνωση Solidarity Now, το Μουσείο θα πραγματοποιήσει 4 δίωρα εβδομαδιαία εικαστικά εργαστήρια, στο The Cube στην Πλ. Κάνιγγος, 5, 12, 19 και 26 Μαίου.

Υπεύθυνος των εργαστηρίων είναι ο Νίκος Κόνιαρης, Ζωγράφος-Σκηνογράφος, με πολυετή εμπειρία ως Υπεύθυνος των Εικαστικών εργαστηρίων των Very Special Arts Hellas, και  βοηθός η Λύντια Πετροπούλου, Ιστορικός Τέχνης- Εικαστικός. Σκοπός των εργαστηρίων είναι η καλλιέργεια της επικοινωνίας μεταξύ των παιδιών χρησιμοποιώντας ως μέσο την εικαστική γλώσσα.

Εικαστικό εργαστήριο για παιδιά Γκαλερί Κέννεντυ, της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης