Αύγουστος | Κρατήστε θέση στο Φθινοπωρινό Camp!

ΦΘΙΝOΠΩΡΙΝΟ CAMP ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ 5-11 ΕΤΩΝ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ!

31 Αυγούστου 2020, 1,2,3,4 Σεπτεμβρίου 2020

Ώρες: 8:00 -15:30

Mετά την επιτυχημένη ολοκλήρωση του καλοκαιρινού Camp το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης έχει ετοιμάσει ένα ακόμη συνασπαστικό πρόγραμμα δημιουργικών δράσεων που θα γίνουν λίγο πριν ανοίξουν τα σχολεία.

5 ημέρες δημιουργικών δραστηριοτήτων για παιδιά 5-11 ετών, ένα σπάνιο δώρο που θα δώσει στα παιδιά τη δυνατότητα να συνεχίσουν τις καλοκαιρινές διακοπές τους και να κρατήσουν τις ομορφότερες αναμνήσεις.

Στο πλήρες πρόγραμμα του Φθινοπωρινού Camp του Μουσείου Παιδικής Τέχνης τα παιδιά θα  ζωγραφίσουν με αφορμή βιβλία, έργα γνωστών καλλιτεχνών,  θα εμπνευστούν  από τις εκθέσεις του Μουσείου, θα εκφραστούν μέσα από θεατρικά εργαστήρια και θα ταξιδέψουν  σε κόσμους μαγικούς. Και όχι μόνο! Παιχνίδια δεξιοτήτων, μουσικοκινητική, εξορμήσεις στην Πλάκα και κουκλοθεατρο συμπληρώνουν το πιο πλούσιο και προσεγμένο πρόγραμμα camp της πόλης! Στο τέλος της μέρας, τα παιδιά επιστρέφουν σπίτι γεμάτα νέες εμπειρίες και ενθουσιασμό!

Τα μόνιμα στελέχη του Μουσείου Ελληνικής Παιδικής Τέχνης και οι εξωτερικοί συνεργάτες θα προσφέρουν την απαραίτητη φροντίδα σε κάθε παιδί ξεχωριστά.

Ένα Camp με υψηλούς στόχους!

Οι βασικοί στόχοι των δραστηριοτήτων είναι η ανάπτυξη της αυτοπεποίθησης, αλλά και του ομαδικού πνεύματος και φυσικά, η ενίσχυση της δημιουργικότητας, με τον μοναδικό τρόπο του Μουσείου Παιδικής Τέχνης, που εδώ και 24 χρόνια εμπνέει διαχρονικές και πανανθρώπινες αξίες στα παιδιά.

Σημαντική σημείωση:

Παιδιά, μην ξεχάσετε να φέρετε μαζί σας ένα καπέλο, ένα μπουκαλάκι νερό, το δεκατιανό και το μεσημεριανό σας φαγητό. Όχι σε ταπεράκι από αλουμίνιο, προτιμήστε υλικά συμβατά με φούρνο μικροκυμάτων.

Σημαντική σημείωση: Φέτος θα δίνεται προτεραιότητα σε παιδιά που θα κάνουν κράτηση για περισσότερες ημέρες και ιδιαίτερα σε παιδια που θα κάνουν κράτηση για ολόκληρη  την εβδομάδα, προκειμένουν να μην υπάρχει συχνή εναλλαγή των συμμετεχόντων στις ομάδες, σύμφωνα με τις υποδείξεις του ΕΟΔΥ για τα μέτρα ασφαλείας κατά του COVID-19.

Ο μέγιστος αριθμός των παιδιών που θα συμμετάσχουν στο φθινοπωρινό Camp είναι 15.

Όλα τα υλικά των εργαστηρίων παρέχονται από το Μουσείο.

Δευτέρα 31.08.20Τρίτη 01.09.20Τετάρτη 02.09.20Πέμπτη 03.09.20Παρασκευή 04.09.20
8.00-8.30άφιξηάφιξηάφιξηάφιξηάφιξη
8.30-10.30

Παιχνίδια γνωριμίας

Παιχνίδια δεξιοτήτων

Πρωινή γυμναστική

Παιχνίδια δεξιοτήτων

Πρωινή γυμναστική

10.30-11.00δεκατιανόδεκατιανόδεκατιανόδεκατιανόδεκατιανό
11.00-13.00

Γνωρίζω τις εκθέσεις του Μουσείου Παιδικής Τέχνης

Ανακαλύπτω-Παίζω –Μαθαίνω

Το Μουσείο Παιδικής Τέχνης  πάει …Μουσείο

Εξορμήσεις στα κοντινά Μουσεία και γνωριμία με την ιστορία ,την τέχνη και την λαϊκή μας παράδοση.

Εξερευνητές της Πλάκας

Ώρα για παιχνίδια και εξερευνήσεις !

Περπατώντας στα στενά της Πλάκας ανακαλύπτουμε νεοκλασικά κτίρια μοναδικής αρχιτεκτονικής, πλατείες, μνημεία και πολλούς άλλους μικρούς και μεγάλους θησαυρούς!

Θεατρικό Παιχνίδι

Μέσα από παιχνίδια ρόλων , αυτοσχεδιασμούς και δραματοποίηση θα δοθεί η ευκαιρία στα παιδιά να εκφράσουν συναισθήματα να ταξιδέψουν με τη φαντασία τους ,να εκτονωθούν, να χαλαρώσουν,  να επικοινωνήσουν  και να ανακαλύψουν την δύναμη της σωματικής έκφρασης.

Δημιουργική Ανακύκλωση

Τενεκεδάκια, κούτες και μπουκάλια έστησαν χορό…

Ευφάνταστες κατασκευές με ανακυκλώσιμα υλικά που δίνουν την ευκαιρία στα παιδιά να αναπτύξουν την δημιουργικότητα τους, να παίξουν, να χαρούν και να μυηθούν στην έννοια της Ανακύκλωσης.

13.00-13.30Μεσημεριανό φαγητόΜεσημεριανό φαγητόΜεσημεριανό φαγητόΜεσημεριανό φαγητόΜεσημεριανό φαγητό
13.30-15.00

Εικαστικό εργαστήριο

15.00-15.30αποχώρησηαποχώρησηαποχώρησηαποχώρησηαποχώρηση

Για πληροφορίες και κρατήσεις θέσεων επικοινωνήστε με τη Γραμματεία του Μουσείου:

contact@childrensartmuseum.gr

Ώρες λειτουργίας Γραμματείας: Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή & Σάββατο 10.00-14.00

Kόδρου 9, προέκταση οδού Bουλής, Πλάκα, 105 58 Aθήνα

Τ. 210 3312 621, 210 3312 750

Πλησιέστεροι σταθμοί Μετρό: Σύνταγμα, Μοναστηράκι, Ακρόπολη

Για καταθεσεις προκαταβολής:

ALPHA BANK με IBAN :

GR 1001401070107002101062146.

Αύγουστος

Κρατήστε θέση στο Φθινοπωρινό Camp!

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ- ΕΓΓΡΑΦΕΣ

Bραβείο Silver για την έκθεση Ιστορίες της Αθήνας