Ιανουάριος | Οκτάμηνα Εικαστικά Εργαστήρια 2022-2023

Εκδηλώστε ενδιαφέρον για τα Νέα Εικαστικά Εργαστήρια για παιδιά 5-15 ετών που ξεκινούν τον Οκτώβριο στο Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης!

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης υποδέχεται τους μικρούς του φίλους προτείνοντάς τους ξεχωριστά δημιουργικά προγράμματα για τον ελεύθερο χρόνο τους.

H εκδήλωση ανδιαφέροντος γίνεται μέσω της Φόρμας ενδιαφέροντος  και αφορούν τα προγράμαμτα που θα διεξαχθούν από τον Οκτώβριο 2022 έως τον Μάιο 2023.

30 δίωρα εικαστικά εργαστήρια στο εργαστήριο του Μουσείου Ελληνικής Παιδικής Τέχνης

Στα 28 χρόνια λειτουργίας του Μουσείου Ελληνικής Παιδικής Τέχνης, περισσότερα από 13.000 παιδιά έχουν παρακολουθήσει μεμονωμένα ή 8μηνης διάρκειας εικαστικά εργαστήρια

Υπό την καθοδήγηση έμπειρων και ειδικά εκπαιδευμένων στελεχών τα παιδιά:

• πειραματίζονται με ποικίλα υλικά ζωγραφικής
γνωρίζουν διαφορετικές τεχνικές ζωγραφικής
αναπτύσσουν τη δική τους εικαστική γλώσσα
χρησιμοποιούν τη φαντασία τους αναπτύσσοντας συγκεκριμένα θέματα
δημιουργούν το δικό τους ατομικό ή ομαδικό έργα.

Όλα τα υλικά παρέχονται από το Μουσείο.

Τα εικαστικά εργαστήρια πραγματοποιούνται κάθε Σάββατο, στους χώρους του Μουσείου, από τα στελέχη του Εκπαιδευτικού τμήματος.

Το Μουσείο διατηρεί το δικαίωμα να χρησιμοποιεί έργα που πραγματοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια των εικαστικών εργαστηρίων για να εμπλουτίσει την συλλογή του ώστε μελλοντικά να τα χρησιμοποιήσει σε εκθέσεις, εκδόσεις, μελέτες, έρευνες και δημοσιεύσεις.

Έναρξη : Οκτώβριος 2022

Τα τμήματα θα είναι ολιγομελή και θα ληφθούν όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας για τον COVID-19.

Συνολικό κόστος: 330 €

Για αδέρφια προβλέπεται έκπτωση 10%.

Στα δίωρα εικαστικά εργαστήρια που έχουν σχεδιαστεί με πολλή φροντίδα από το Εκπαιδευτικό Τμήμα του Μουσείου, τα παιδιά θα έχουν τη δυνατότητα να γνωρίσουν ποικίλα υλικά και να πειραματιστούν με ποικίλες τεχνικές ζωγραφικής αλλά και να δημιουργήσουν ατομικά και ομαδικά έργα τέχνης. Μέσα από αυτή την εμπειρική μαθησιακή και ταυτόχρονα ψυχαγωγική διαδικασία, θα αναπτύξουν την παρατηρητικότητα, τη δημιουργικότητα, την αυτοεκτίμηση και τις  επικοινωνιακές τους δεξιότητες, θα αποκτήσουν γνώσεις και θα διασκεδάσουν.

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΕΡΟΣ ΚΙ ΕΣΥ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ!

ΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!

Εδώ η Τέχνη γίνεται παιχνίδι!

Ελάχιστες διαθέσιμες θέσεις!

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ: ΕΔΩ