Φεβρουάριος | Εικαστικό εργαστήριο με αφορμή τον καλλιτέχνη Δημήτρη Τζάνη

ΕΙΚΑΣΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ με αφορμή το εικαστικό έργο του καλλιτέχνη Δημήτρη Τζάνη

Το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης με μεγάλη επιτυχία υλοποίησε εικαστικό εργαστήριο αφιερωμένο στο ζωγραφικό έργο του Δημήτρη Τζάνη, την Κυριακή 22 Ιανουαρίου 2023.

Αφορμή του εργαστηρίου ήταν την αναδρομική εικαστική έκθεση «Δημήτρης Τζάνης», σε επιμέλεια της Λουίζας Καραπιδάκη που παρουσιάστηκε στη Δημοτική Πινακοθήκη Ηρακλείου, στο χώρο της Βασιλικής του Αγίου Μάρκου τον Οκτώβριο του 2022.

Με μέσο την Τέχνη, τα παιδιά γνώρισαν το έργο του Δημήτρη Τζάνη, ενός πολυτάλαντου και σπουδαίου καλλιτέχνη με ιδιαίτερο αποτύπωμα στα εικαστικά δρώμενα, ήρθαν κοντά με το ιδιαίτερο ύφος του και τον ανατρεπτικό του χαρακτήρα και δημιούργησαν μοναδικά έργα με έμπνευση και φαντασία.

Παρουσίαση καλλιτεχνικού έργου Δημήτρη Τζάνη: Λουίζα Καραπιδάκη, Ιστορικός Τέχνης, πρόεδρος Δ.Σ. ΜΕΠΤ

Υλοποίηση εργαστηρίου: Αθανασία Σκληρού, επιμελήτρια ΜΕΠΤ.

Ευχαριστούμε θερμά την οικογένεια Τζάνη, που είχαμε την τιμή να φιλοξενήσουμε στο Μουσείο μας, καθώς και τα αγαπημένα μας παιδιά που δημιούργισαν μοναδικά έργα τέχνη!!!

Ιούλιος

Φθινοπωρινό Camp 2024

Οκτάμηνα εικαστικά εργαστήρια 2024-2025

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΓΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΕ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ