ΣΕΠΤΕΜΒΡΗΣ | Δωρεάν Εικαστικό εργαστήριο με αφορμή τις εκθέσεις του ΜΕΠΤ

Ανοιχτή πρόσκληση

Eικαστικό εργαστήριο με αφορμή τις εκθέσεις του

Μουσείου Ελληνικής Παιδικής Τέχνης

Σάββατο 16 Σεπτεμβρίου 2023, 16:00 - 18:00

«Μόνος ή Μοναδικός; Διαφορετικότητα και Ρατσισμός» &

«Φροντίζω με Τέχνη. Από τον μικρόκοσμο του εγώ στον πλανήτη του εμείς»

Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς προσκαλούμε τους μικρούς μας φίλους να μας γνωρίσουν από κοντά, να δουν τις εκθέσεις μας  και να δημιουργήσουν μοναδικά έργα,  μαθαίνοντας, μέσω της Τέχνης και αντλώντας έμπνευση από τα έργα και τις κατασκευές των συνομήλικων παιδιών.

Οι συμμετέχοντες μέσω μιας βιωματικής και πολύπλευρης προσέγγισης θα γνωρίσουν και θα κατανοήσουν τις έννοιες της διαφορετικότητας και του ρατσισμού, θα εστιάσουν στην πολύπλευρη έννοια της φροντίδας και στη σταδιακή μετάβαση από το ατομικό πλαίσιο δράσης στο συλλογικό. Τα παιδιά θα συνειδητοποιήσουν την ανάγκη και την αξία της συμμετοχικής δράσης και θα αντιληφθούν ότι η τέχνη είναι το όχημα για την έκφραση προσωπικών ιδεών και απόψεων.

Μετά την παρουσίαση των εκθέσεων, θα ακολουθήσει εικαστικό εργαστήριο.

Όλα τα υλικά ζωγραφικής παρέχονται από το Μουσείο.

Η δράση υποστηρίζεται και συνδιοργανώνεται με την Υποψήφια Περιφερειακή Σύμβουλο του Κεντρικού τομέα Αθηνών με το συνδυασμό του Νίκου Χαρδαλιά, κα Ελευθερία (Ρίτα) Μωραϊτάκη - Πικρού, ως ένδειξη κοινωνικής προσφοράς.

Ηλικίες : 6 - 12 ετών

Διάρκεια εργαστηρίου: 16:00 - 18:00

Δωρεάν συμμετοχή με προκράτηση ΕΔΩ

Ιούλιος