Σεπτέμβριος | Εκπαιδευτικά προγράμματα για σχολικές ομάδες

Με αφορμή τη θεματολογία των εκθέσεων «Εγώ το παιδί, ο κόσμος μου κι ο κόσμος όλος» και «Αν τα δέντρα μιλούσαν…» τα στελέχη του Εκπαιδευτικού τμήματος του Μουσείου Ελληνικής Παιδικής Τέχνης, μελετούν, σχεδιάζουν και υλοποιούν εκπαιδευτικά προγράμματα για σχολικές ομάδες παιδιών Νηπιαγωγείου και όλων των τάξεων του Δημοτικού, με στόχο να μετατρέψουν την επίσκεψη στο Μουσείο σε μια ευχάριστη και δημιουργική εμπειρία.

Η επικέντρωση στην εκπαίδευση μέσω της τέχνης, η εμπειρία 18 χρόνων λειτουργίας υπηρετώντας βασικές αρχές που πηγάζουν, εστιάζουν και απευθύνονται αποκλειστικά στο παιδί χρησιμοποιώντας τη γλώσσα των εικαστικών, διαφοροποιούν το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης από τους υπόλοιπους φορείς που απευθύνονται στο ευρύ κοινό.

Τα σχολικά εκπαιδευτικά προγράμματα συνοδεύονται από ένα εκπαιδευτικό πακέτο για κάθε ομάδα.

Συμπληρωματικό υλικό για όλες τις τάξεις δίνεται στον εκπαιδευτικό μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος.

​Για τα σχολικά εκπαιδευτικά προγράμματα που πραγματοποιούνται, στο Μουσείο, στους αντίστοιχους εκθεσιακούς χώρους
Ημέρες πραγματοποίησης: Τρίτη-Παρασκευή
Κόστος συμμετοχής: 2,5 € για κάθε παιδί
Δηλώσεις συμμετοχής: τηλεφωνικά από 3ης Σεπτεμβρίου
Ώρες λειτουργίας Γραμματείας: Τρίτη-Παρασκευή 10.00-14.00
Απαραίτητη η επιβεβαίωση της συμμετοχής 10 μέρες πριν την επίσκεψη
Διάρκεια προγραμμάτων: 90’ / 9.15-10.45 (δύο παράλληλα προγράμματα)
και 11.00-12.30 (δύο παράλληλα προγράμματα)
Αριθμός παιδιών: 20 παιδιά Νηπιαγωγείου ή 25 μαθητές Δημοτικού

Συνεχίζεται η δράση «το Μουσείο πηγαίνει στο σχολείο»
Ημέρες πραγματοποίησης: Τετάρτη και Πέμπτη
Κόστος συμμετοχής: 4 € για κάθε παιδί
Στέλεχος του Εκπαιδευτικού τμήματος του Μουσείου προσαρμόζει το πρόγραμμα «Εγώ το παιδί, ο κόσμος μου κι ο κόσμος όλος» έτσι ώστε να πραγματοποιείται στην τάξη ενός δημοτικού σχολείου ή νηπιαγωγείου. Το πρόγραμμα πραγματοποιείται σε όλα τα σχολεία του ευρύτερου κέντρου της Αθήνας.
Διάρκεια προγραμμάτων: 90’ / 8.15- 09.40 και 10.00-11.30
Απαραίτητη προϋπόθεση το Μουσείο πηγαίνει στο σχολείο: Το σχολείο που προσκαλεί στο χώρο του το Μουσείο, να προγραμματίσει την κάλυψη της πραγματοποίησης των προγραμμάτων 8.15-11.30, σε διαφορετικές τάξεις ή τμήματα την ίδια ημέρα
Αριθμός παιδιών: 20 παιδιά Νηπιαγωγείου ή 25 μαθητές Δημοτικού

ΜΑΙΟΣ