Συλλογές & Εκθέσεις
Έργα από εργαστήρια στο χώρο του Μουσείου

Το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης αναπτύσσει, με τα παιδιά που συμμετέχουν στα εικαστικά εργαστήριά του διάλογο με σημαντικούς ξένους και Έλληνες καλλιτέχνες που μελέτησαν και αγάπησαν την πρωτόγονη και την παιδική τέχνη και των οποίο το έργο αποτελεί έμπνευση παιδικής δημιουργίας.

Σε κάθε συνάντηση, στόχος είναι να ανακαλύψουμε μαζί με τα παιδιά διαφορετικούς τρόπους προσέγγισης, διαφορετικές οπτικές, να πειραματιστούμε με διάφορα υλικά και τεχνικές, δείχνοντας πως η τέχνη μπορεί να γίνει κομμάτι της καθημερινότητάς μας.

Η δημιουργική αυτή διαδικασία πραγματοποιείται με την καθοδήγηση υπεύθυνων
(στελέχη του Εκπαιδευτικού τμήματος του Μουσείου), ειδικευμένων σε θέματα τέχνης.

Ιούνιος

Summer Camp 2022

«Το Σπίτι που με ακολουθεί. Η τέχνη ως τόπος και τρόπος για μια κοινωνία αποδοχής.»

Εικαστικά Εργαστήρια στο Νοσοκομείο Παίδων Π. & Α. Κυριακού από το ΜΕΠΤ

ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ - #3.191kmproject