Δεκέμβριος | Χριστουγεννιάτικα Εργαστήρια Ενηλίκων

Χριστουγεννιάτικα Εργαστήρια Τέχνης για  τους Μεγάλους φίλους

του Μουσείου Ελληνικής Παιδικής Τέχνης!

Για όλους τους δημιουργικούς ενήλικες που μας το ζήτησαν!

Μετρώντας αντίστροφα για τα Χριστούγεννα, την πιο αγαπημένη γιορτή του χρόνου για μικρούς και μεγάλους, το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης ταξιδεύει στις Πινακοθήκες του Κόσμου και σχεδιάζει δύο μοναδικά διαδικτυακά εργαστήρια για τους ενήλικες φίλους του!

Ας μοιραστούμε όλοι μαζί λίγη από τη μαγική αστερόσκονη και τη λάμψη των Χριστουγέννων, συμμετέχοντας ομαδικά σε ένα δημιουργικό εργαστήριο με απλά υλικά που όλοι έχουμε στο σπίτι και φτιάχνοντας τα δικά μας χειροποίητα στολίδια- έργα τέχνης ως υπέροχο αποτέλεσμα!

Πέμπτη 10 Δεκεμβρίου στις 18.00

Κατασκευή διακοσμητικής βάσης κεριών για το χριστουγεννιάτικο τραπέζι, με έμπνευση τις πολύχρωμες μαγικές πολιτείες του Paul Klee.

Με χρώματα και χαρτόνια, κατασκευάζουμε μια γιορτινή νυχτερινή πολιτεία με φωτεινά παράθυρα, ανοιχτά στη ζωή!

Πέμπτη 17 Δεκεμβρίου στις 18.00

Τυχερά γούρια γεμάτα ευχές για την καινούρια χρονιά, με έμπνευση τα ρόδια του Παναγιώτη Τέτση.

Με χρώματα και χαρτόνια, σμιλεύουμε τα τυχερά ρόδια μας που θα γίνουν στολίδια για το δικό μας δένδρο, ή, μαγικά έξεργα στολίδια, ενσωματωμένα σε κάρτες με ευχές για τους φίλους μας!

Ώρες Πραγματοποίησης εργαστηρίων: 18.00-19.30
Υπεύθυνη εικαστικός: Αθανασία Σκληρού
Κόστος κάθε εργαστηρίου: 10,00 €

Τα υλικά που θα χρειαστούμε για τα εργαστήρια:

Χαρτόνι από χαρτόκουτα σε μέγεθος Α4
ρολό από χαρτί υγείας
μαρκαδόρους ή λαδοπαστέλ
κανσόν χρωματιστά
χαρτιά από εφημερίδες και περιοδικά
κόλλα στικ
αλουμινόχαρτο
χρυσόσκονη
χάρακας
ψαλίδι
κοπίδι
σπάγγος
κορδέλες
κεράκια

Μετά την κράτηση θέσης, θα σας αποσταλούν έγκαιρα οι πληροφορίες για τα υλικά που θα χρησιμοποιήσουμε!

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΗ ΘΕΣΗΣ

Απαραίτητη προϋπόθεση για τη συμμετοχή στο εργαστήριο είναι :
-η συμπλήρωση της φόρμας https://forms.gle/yGuijPUDUJYGmu8r6
- η κατάθεση του κόστους συμμετοχής (με αιτιολογία την ημερομηνία του εργαστηρίου και το ονοματεπώνυμο του συμμετέχοντα) σε κάποιο από τα κάτωθι ΙΒΑΝ:
ALPHA BANK IBAN: GR1001401070107002101062146
ΕΘΝΙΚΉ ΤΡΑΠΕΖΑ IBAN: GR6401101460000014600226402

Παρακαλούμε μετά την κατάθεση να σταλεί στο email contact@childrensartmuseum.gr  η απόδειξη πληρωμής.

Απαγορεύεται η καταγραφή και η ηχογράφηση του μαθήματος με οποιοδήποτε τρόπο/μέσο.