Απρίλιος | Διαδικτυακό Σεμινάριο εικαστικών για Εκπαιδευτικούς

για εκπαιδευτικούς

Έναρξη: Τετάρτη 17 Μαρτίου 2021

ΩΡΕΣ:19:00-21.00

Η τέχνη στο διαδικτυακό σχολικό περιβάλλον:

Μια «τρισδιάστατη» γνωριμία με υλικά και καλλιτέχνες, ιδέες και τεχνικές ζωγραφικής, μέσα από την οθόνη!

Το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης ανταποκρινόμενο στα αιτήματα της εκπαιδευτικής κοινότητας της χώρας μας, διοργανώνει και φέτος το επιτυχημένο πρόγραμμα σεμιναρίων για εκπαιδευτικούς.

Το εξειδικευμένο αυτό πρόγραμμα που περιλαμβάνει 8 δίωρες συναντήσεις θα προσφέρει στους συμμετέχοντες τα απαραίτητα εργαλεία ώστε να ανταποκριθούν με μεγαλύτερή επάρκεια στις απαιτήσεις του μαθήματος των εικαστικών.

Μέσα από συγκεκριμένα παραδείγματα και εφαρμογές οι εκπαιδευτικοί θα αποκτήσουν πρακτικές γνώσεις ώστε να εμπλουτίσουν την διδασκαλία τους με τις δυνατότητες που προσφέρουν οι εικαστικές τέχνες και ειδικά για την συγκεκριμένη περίοδο που διανύουμε που όλα πια γίνονται από απόσταση να γνωρίσουν εναλλακτικές τεχνικές για το μάθημά τους.

Ο κύκλος σεμιναρίων απευθύνεται σε: Νηπιαγωγούς, Δασκάλους, Καθηγητές καλλιτεχνικών μαθημάτων, φοιτητές και σε όσους ενδιαφέρονται να χρησιμοποιήσουν τα εικαστικά στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Στα εικαστικά εργαστήρια του Μουσείου Ελληνικής Παιδικής Τέχνης οι συμμετέχοντες θα έχουν τη δυνατότητα:

-Να προσεγγίσουν με πιο δημιουργικό τρόπο το μάθημα των εικαστικών στο σχολείο αλλά και διαδικτυακά.

-Να πειραματιστούν με ποικίλες τεχνικές και υλικά ζωγραφικής όπως: μολύβια, παστέλ, ακουαρέλες, τέμπερες, πλαστικά χρώματα, μαρκαδόρους, ξυλομπογιές. Έτσι θα κατανοήσουν τις δυνατότητες και τους περιορισμούς των υλικών αυτών και θα αποκτήσουν τις κατάλληλες γνώσεις για μια σωστή αλλά και δημιουργική χρήση τους.

-Να μάθουν τον ενδεδειγμένο τρόπο οργάνωσης ενός εργαστηρίου στην τάξη αλλά και διαδικτυακά.

-Να αποκτήσουν γνώσεις ώστε να εντάξουν τα εικαστικά στην εκπαιδευτική διαδικασία.

-Να δημιουργήσουν το κατάλληλο πλαίσιο και να διαμορφώσουν τις απαραίτητες συνθήκες στο σχολικό περιβάλλον ώστε τα παιδιά να δημιουργήσουν τα προσωπικά τους έργα.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΜΑΡΤΙΟΣ

- Τετάρτη 17-3-2021  στις 19:00-21.00

Το πλήθος στα έργα του Γιάννη Γαϊτη

- Τετάρτη 24-3-2021 στις 19:00-21.00

Έλληνες και ξένοι καλλιτέχνες για το 1821

- Τετάρτη 31-3-2021 στις 19:00-21.00

Τοπία στην εξοχή του David Hockney

ΑΠΡΙΛΙΟΣ

- Τετάρτη 7-4-2021 στις 19:00-21.00

Η Yayoi Kusama και τα όνειρά της

- Τετάρτη 14-4-2021 στις 19:00-21.00

Ζωντανεύοντας την ζούγκλα του Henri Rousseau

- Τετάρτη 21-4-2021 στις 19:00-21.00

Ζωγραφίζοντας παρέα με τον Gustav Klimt

Υλοποίηση σεμιναρίου: Αθανασία Σκληρού, Εικαστικός-Μουσειοπαιδαγωγός

Κατερίνα Κιπενή - Θαλασσινού, Εικαστικός

Μετά το Πάσχα θα πραγματοποιηθούν 2 εκπαιδευτικές ομιλίες για όσους παρακολουθήσουν το σεμινάριο.

Οι ημερομηνίες και οι θεματικές θα ανακοινωθούν προσεχώς.

Εισηγήτριες ομιλιών:

Λουίζα Καραπιδάκη, Ιστορικός Τέχνης – Μουσειολόγος

Ίρις Κρητικού, Ιστορικός Τέχνης-Εκπαιδευτικός

ΚΟΣΤΟΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ:100€ με δυνατότητα καταβολής 2 δόσεων.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΗ ΘΕΣΗΣ

Απαραίτητη προϋπόθεση για τη συμμετοχή στο εργαστήριο είναι :

-η συμπλήρωση της φόρμας: https://forms.gle/o6V7HGFejhfMUzS19

- η κατάθεση του κόστους συμμετοχής (με αιτιολογία Σεμινάριο Εκαπιαδευτικών και το όνομα του συμμετέχοντα) σε κάποιο από τα κάτωθι ΙΒΑΝ:

ALPHA BANK IBAN: GR1001401070107002101062146

ΕΘΝΙΚΉ ΤΡΑΠΕΖΑ IBAN: GR6401101460000014600226402

Παρακαλούμε μετά την κατάθεση να σταλεί στο mail contact@childrensartmuseum.gr  η απόδειξη πληρωμής.

Εικαστικό εργαστήριο για παιδιά Γκαλερί Κέννεντυ, της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης