Σεπτέμβριος | Εικαστικό εργαστήριο / Δημιουργώντας μέσα στον κόσμο του Ιάκωβου Καμπανέλλη

Η Ελληνοαμερικανική Ένωση σε συνεργασία με το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης σας προσκαλούν στο πρώτο δια ζώσης εργαστήριο για παιδιά του κύκλου «Δημιουργώ με Οδηγό την Τέχνη». Στο πλαίσιο του λογοτεχνικού έτους Καμπανέλλη και της έκθεσης Ιάκωβος Καμπανέλλης, το Τετράπτυχο: Θέατρο, κινηματογράφος, ποίηση, πεζός λόγος, που παρουσιάζεται στις γκαλερί της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης, σε επιμέλεια της ιστορικού τέχνης Λουΐζας Καραπιδάκη, πρόεδρο του Μουσείου Ελληνικής Παιδικής Τέχνης, οι μικροί φίλοι είναι καλεσμένοι σε ένα ταξίδι γεμάτο τέχνη, γνώση και εκπλήξεις.

Την Κυριακή, 9 Οκτωβρίου 2022, στις 11:00 παρέα με την εικαστικό και επιμελήτρια του ΜΕΠΤ, Αθανασία Σκληρού οι μικροί καλλιτέχνες θα ξεναγηθούν στην έκθεση-αφιέρωμα στον σπουδαίο Έλληνα δημιουργό.

Διεύθυνση: Γκαλερί Ελληνοαμερικανικής Ένωσης, Μασσαλίας 22, Αθήνα

Μέσα από το έργο σύγχρονων Ελλήνων καλλιτεχνών θα ταξιδέψουν στον κόσμο του Καμπανέλλη και θα ξετυλίξουν τις δικές τους ξεχωριστές ιδέες και δημιουργίες πάνω στον καμβά.
Το πρόγραμμα απευθύνεται σε παιδιά Δημοτικού και η συμμετοχή είναι ελεύθερη (με προεγγραφές) για όλα τα παιδιά.

ικα